IFK Malmö kommer att inleda 2003 års upplaga av Superettan omkring den 13 april hemma mot IF Sylvia.

Spelordning – Superettan 2003

(OBS! Angiven speldag för respektive omgång är inte fastställd. Vid spelordningsmötet den 5/12 kommer matcherna att placeras på eller i anslutning till dessa datum).

Omgång 1 – 13 april

BK Forward – BK Häcken
IFK Norrköping – Gefle IF
Västra Frölunda IF – Västerås SK
IF Brommapojkarna – Assyriska Föreningen
FC Café Opera – Bodens BK
Kalmar FF – Åtvidabergs FF
IFK Malmö – IF Sylvia
Trelleborgs FF – Falkenbergs FF

Omgång 2 – 21 april

Gefle IF – BK Forward
Västerås SK – IFK Norrköping
Falkenbergs FF – Västra Frölunda IF
Assyriska Föreningen – Trelleborgs FF
Bodens BK – IF Brommapojkarna
Åtvidabergs FF – FC Café Opera
IF Sylvia – Kalmar FF
BK Häcken – IFK Malmö

Omgång 3 – 27 april

BK Forward – Västerås SK
IFK Norrköping – Falkenbergs FF
Västra Frölunda IF – Assyriska Föreningen
IF Brommapojkarna – Åtvidabergs FF
FC Café Opera – IF Sylvia
Kalmar FF – IFK Malmö
Gefle IF – BK Häcken
Trelleborgs FF – Bodens BK

Omgång 4 – 4 maj

Falkenbergs FF – BK Forward
Assyriska Föreningen – IFK Norrköping
Bodens BK – Västra Frölunda IF
Åtvidabergs FF – Trelleborgs FF
IF Sylvia – IF Brommapojkarna
IFK Malmö – FC Café Opera
BK Häcken – Kalmar FF
Västerås SK FK – Gefle IF

Omgång 5 – 11 maj

BK Forward – Assyriska Föreningen
IFK Norrköping – Bodens BK
Västra Frölunda IF – Åtvidabergs FF
Trelleborgs FF – IF Sylvia
IF Brommapojkarna – IFK Malmö
FC Café Opera – Kalmar FF
Västerås SK – BK Häcken
Gefle IF – Falkenbergs FF

Omgång 6 – 18 maj

Bodens BK – BK Forward
Åtvidabergs FF – IFK Norrköping
IF Sylvia – Västra Frölunda IF
IFK Malmö – Trelleborgs FF
Kalmar FF – IF Brommapojkarna
BK Häcken – FC Café Opera
Assyriska Föreningen – Gefle IF
Falkenbergs FF – Västerås SK

Omgång 7 – 25 maj

IFK Norrköping – Kalmar FF
Västra Frölunda IF – FC Café Opera
Assyriska Föreningen – BK Häcken
Gefle IF – IF Sylvia
Västerås SK – Åtvidabergs FF
Falkenbergs FF – Bodens BK
BK Forward – IFK Malmö
Trelleborgs FF – IF Brommapojkarna

Omgång 8 – 1 juni

Kalmar FF – BK Forward
FC Café Opera – IFK Norrköping
IF Brommapojkarna – Västra Frölunda IF
BK Häcken – Trelleborgs FF
IFK Malmö – Gefle IF
IF Sylvia – Västerås SK
Åtvidabergs FF – Falkenbergs FF
Bodens BK – Assyriska Föreningen

Omgång 9 – 9 juni

BK Forward – FC Café Opera
IFK Norrköping – IF Brommapojkarna
Västra Frölunda IF – Trelleborgs FF
Bodens BK – BK Häcken
Gefle IF – Kalmar FF
Västerås SK – IFK Malmö
Falkenbergs FF – IF Sylvia
Assyriska Föreningen – Åtvidabergs FF

Omgång 10 – 15 juni

IF Brommapojkarna – BK Forward
Trelleborgs FF – IFK Norrköping
BK Häcken – Västra Frölunda IF
FC Café Opera – Gefle IF
Kalmar FF – Västerås SK
IFK Malmö – Falkenbergs FF
IF Sylvia – Assyriska Föreningen
Åtvidabergs FF – Bodens BK

Omgång 11 – 18 juni

BK Forward – Åtvidabergs FF
IFK Norrköping – IF Sylvia
Västra Frölunda IF – IFK Malmö
IF Brommapojkarna – FC Café Opera
Falkenbergs FF – BK Häcken
Gefle IF – Bodens BK
Västerås SK – Assyriska Föreningen
Trelleborgs FF – Kalmar FF

Omgång 12 – 22 juni

IF Sylvia – BK Forward
IFK Malmö – IFK Norrköping
Kalmar FF – Västra Frölunda IF
FC Café Opera – Trelleborgs FF
BK Häcken – IF Brommapojkarna
Åtvidabergs FF – Gefle IF
Bodens BK – Västerås SK
Assyriska Föreningen – Falkenbergs FF

Omgång 13 – 29 juni + 6 juli

BK Forward – Trelleborgs FF
Falkenbergs FF – Kalmar FF
IFK Norrköping – Västra Frölunda IF
Åtvidabergs FF – BK Häcken

Gefle IF – IF Brommapojkarna
Västerås SK – FC Café Opera
Assyriska Föreningen – IFK Malmö
Bodens BK – IF Sylvia

Omgång 14 – 13 juli

Västra Frölunda IF – BK Forward
BK Häcken – IFK Norrköping
IF Brommapojkarna – Västerås SK
FC Café Opera – Falkenbergs FF
Kalmar FF – Assyriska Föreningen
IFK Malmö – Bodens BK
IF Sylvia – Åtvidabergs FF
Trelleborgs FF – Gefle IF

Omgång 15 – 20 juli

BK Forward – IFK Norrköping
IF Sylvia – BK Häcken
Gefle IF – Västra Frölunda IF
Västerås SK – Trelleborgs FF
Falkenbergs FF – IF Brommapojkarna
Assyriska Föreningen – FC Café Opera
Bodens BK – Kalmar FF
Åtvidabergs FF – IFK Malmö

Omgång 16 – 27 juli

IFK Norrköping – BK Forward
BK Häcken – IF Sylvia
Västra Frölunda IF – Gefle IF
IF Brommapojkarna – Falkenbergs FF
FC Café Opera – Assyriska Föreningen
Kalmar FF – Bodens BK
IFK Malmö – Åtvidabergs FF
Trelleborgs FF – Västerås SK

Omgång 17 – 3 augusti

BK Häcken – BK Forward
Gefle IF – IFK Norrköping
Västerås SK – Västra Frölunda IF
Falkenbergs FF – Trelleborgs FF
Assyriska Föreningen – IF Brommapojkarna
Bodens BK – FC Café Opera
Åtvidabergs FF – Kalmar FF
IF Sylvia – IFK Malmö

Omgång 18 – 10 augusti

BK Forward – Gefle IF
IFK Norrköping – Västerås SK
Västra Frölunda IF – Falkenbergs FF
IF Brommapojkarna – Bodens BK
FC Café Opera – Åtvidabergs FF
Kalmar FF – IF Sylvia
IFK Malmö – BK Häcken
Trelleborgs FF – Assyriska Föreningen

Omgång 19 – 13 augusti

Åtvidabergs FF – BK Forward
IF Sylvia – IFK Norrköping
IFK Malmö – Västra Frölunda IF
Kalmar FF – Trelleborgs FF
FC Café Opera – IF Brommapojkarna
BK Häcken – Falkenbergs FF
Bodens BK – Gefle IF
Assyriska Föreningen – Västerås SK

Omgång 20 – 17 augusti

BK Forward – IF Sylvia
IFK Norrköping – IFK Malmö
Västra Frölunda IF – Kalmar FF
IF Brommapojkarna – BK Häcken
Gefle IF – Åtvidabergs FF
Västerås SK – Bodens BK
Falkenbergs FF – Assyriska Föreningen
Trelleborgs FF – FC Café Opera

Omgång 21 – 24 augusti

Assyriska Föreningen – BK Forward
Bodens BK – IFK Norrköping
Åtvidabergs FF – Västra Frölunda IF
IF Sylvia – Trelleborgs FF
IFK Malmö FK – IF Brommapojkarna
Kalmar FF – FC Café Opera
BK Häcken – Västerås SK
Falkenbergs FF – Gefle IF

Omgång 22 – 31 augusti

BK Forward – Bodens BK
IFK Norrköping – Åtvidabergs FF
Västra Frölunda IF – IF Sylvia
IF Brommapojkarna – Kalmar FF
FC Café Opera – BK Häcken
Gefle IF – Assyriska Föreningen
Västerås SK – Falkenbergs FF
Trelleborgs FF – IFK Malmö

Omgång 23 – 7 september

Västerås SK – BK Forward
Falkenbergs FF – IFK Norrköping
Assyriska Föreningen – Västra Frölunda IF
Bodens BK – Trelleborgs FF
Åtvidabergs FF – IF Brommapojkarna
IF Sylvia – FC Café Opera
IFK Malmö – Kalmar FF
BK Häcken – Gefle IF

Omgång 24 – 14 september

BK Forward – Falkenbergs FF
IFK Norrköping – Assyriska Föreningen
Västra Frölunda IF – Bodens BK
IF Brommapojkarna – IF Sylvia
FC Café Opera – IFK Malmö
Kalmar FF – BK Häcken
Gefle IF – Västerås SK
Trelleborgs FF – Åtvidabergs FF

Omgång 25 – 21 september

Västra Frölunda IF – IFK Norrköping
IF Brommapojkarna – Gefle IF
BK Häcken – Åtvidabergs FF
FC Café Opera – Västerås SK
Kalmar FF – Falkenbergs FF
IFK Malmö – Assyriska Föreningen
IF Sylvia – Bodens BK
Trelleborgs FF – BK Forward

Omgång 26 – 28 september

BK Forward – Västra Frölunda IF
IFK Norrköping – BK Häcken
Gefle IF – Trelleborgs FF
Västerås SK – IF Brommapojkarna
Falkenbergs FF – FC Café Opera
Assyriska Föreningen – Kalmar FF
Bodens BK – IFK Malmö
Åtvidabergs FF – IF Sylvia

Omgång 27 – 5 oktober

FC Café Opera – BK Forward
BK Häcken – Bodens BK
IF Brommapojkarna – IFK Norrköping
Kalmar FF – Gefle IF
IFK Malmö – Västerås SK
IF Sylvia – Falkenbergs FF
Åtvidabergs FF – Assyriska Föreningen
Trelleborgs FF – Västra Frölunda IF

Omgång 28 – 12 oktober

IFK Norrköping – Trelleborgs FF
Västra Frölunda IF – BK Häcken
Gefle IF – FC Café Opera
Västerås SK – Kalmar FF
Falkenbergs FF – IFK Malmö
Assyriska Föreningen – IF Sylvia
Bodens BK – Åtvidabergs FF
BK Forward – IF Brommapojkarna

Omgång 29 – 19 oktober

IFK Malmö – BK Forward
Kalmar FF – IFK Norrköping
FC Café Opera – Västra Frölunda IF
BK Häcken – Assyriska Föreningen
IF Sylvia – Gefle IF
Åtvidabergs FF – Västerås SK
Bodens BK – Falkenbergs FF
IF Brommapojkarna – Trelleborgs FF

Omgång 30 – 25 alt. 26 oktober

BK Forward – Kalmar FF
IFK Norrköping – FC Café Opera
Västra Frölunda IF – IF Brommapojkarna
Trelleborgs FF – BK Häcken
Gefle IF – IFK Malmö
Västerås SK – IF Sylvia
Falkenbergs FF – Åtvidabergs FF
Assyriska Föreningen – Bodens BK