IFK Malmö Fotboll
  • Aktuellt
  • Klubben
    • Om IFK Malmö
    • Bli medlem
    • Gula godbitar
  • Herrar
    • A-lag
      • Truppen
      • Matcher
      • Resultat och tabell
      • Spelarstatistik division 3 Södra Götaland
      • Lagstatistik division 3 Södra Götaland
      • Avstängda division 3 Södra Götaland
      • Övergångar
    • U19
      • Information
  • Ungdom
    • Spela i IFK Malmö
    • Ungdomspolicy
    • Ungdomsportal
  • Gå på match
  • Kalendarium
  • Marknad
  • Historia
    • IFK Malmös bildande
    • Fotbollens historia
    • År för år
    • Profiler
    • Ordföranden
  • Kontakta oss
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Sök
  • Menu Menu
Arkiv - Fotboll - Dam

Inför IFK Malmö – Skurups AIF

Två nervpirrande halvlekar återstår. Sedan vet IFK Malmö om man spelar i division 3 eller inte nästa säsong. Sista hindret på vägen är Skurups AIF, som själva inte har något att spela för i söndagens avgörande kvalmatch, med avspark klockan 13:00 på Malmö IP.

Truppen: Annica Påhlsson, Malin Strömstedt – Ida Rahn Johansen, Hanna Svendsen, Karolina Nilsson, Malin Kjell, Jenny Malmström, Johanna Gustavsson, Anna Arnesson, Carolina Videla, Hanna Nilsson, Sandra Möller, Paulina Nyhlén, Emelie Jansson, Marie Järlesäter, Matilda Johansson.

Aktuellt: –

Erling Nilsson, tränare i IFK Malmö: Det är kvalmatch, säsongsavslutning och avgörande match på en och samma gång. Vilken härlig söndag som alla "gula fotbollsälskare" har att se fram emot!

Läget för oss är enkelt. Det måste bli vinst med minst två mål över Skurup. Jag såg våra motståndare i kvalmatchen mot Osby och Skurup är ett bra lag, så vi måste spela på topp i 90 minuter om vi skall vinna med den marginal som krävs.

Veckans uppladdning har varit perfekt. I måndags kopplade vi av med att simma på Aq-va-kul. Onsdagsträningen var också bra och under sista finslipningen på Malmö IP visade samtliga spelare att de är redo för en tuff match.

Jag är övertygad om att alla spelarna har den viljan, fokuseringen och inställningen som krävs för att vi ska vinna matchen. Kryddar vi också det med en gnutta tur, så ska det kunna bli en trevlig söndagseftermiddag för alla gula fotbollshjärtan.

Vill tacka alla våra underbara supportrar som har följt laget i vått och torrt under säsongen. Alla andra är givetvis också varmt välkomna till Malmö IP klockan 13:00 på söndag för att stötta IFK:s damlag i säsongens viktigaste match.

21 oktober 2005/av IFK Malmö Fotboll
Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on Pinterest
  • Share on LinkedIn
  • Share on Tumblr
  • Share on Vk
  • Share on Reddit
  • Share by Mail
https://www.ifkmalmo.se/wp-content/uploads/2019/04/ifk-malmo-logo-ny.png 0 0 IFK Malmö Fotboll https://www.ifkmalmo.se/wp-content/uploads/2019/04/ifk-malmo-logo-ny.png IFK Malmö Fotboll2005-10-21 00:00:002005-10-21 00:00:00Inför IFK Malmö – Skurups AIF
  • Grant i centrum då IFK Malmö krossade Råå11 september 2026 - 22:14
  • Startelvan mot Råå IF11 september 2026 - 18:00
  • Inför Råå IF – IFK Malmö11 september 2026 - 02:17
  • Straffades av Eslövs långbollar – tung förlust för IFK6 september 2026 - 21:16
  • Startelvan mot Eslövs BK6 september 2026 - 15:30

IFK Malmö Fotboll

Heleneholms IP
Ystadvägen 23 B
214 45 Malmö
E-post: info@ifkmalmo.se

 

  • Press
  • Nyheter
  • Kontakta oss

Information

Officiell webbplats för IFK Malmö Fotboll

© IFK Malmö Fotboll 1999-2026
Ansvarig utgivare: Jim Nilsson Povoa

Produktion och underhåll: Webbyrå Malmö - Mañana Web AB
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram
  • Link to X
  • Link to Rss this site
  • Link to Youtube
Link to: Träning på fredag Link to: Träning på fredag Träning på fredagLink to: Anderberg konsulent i IFK Malmö Link to: Anderberg konsulent i IFK Malmö Anderberg konsulent i IFK Malmö
Scroll to top Scroll to top Scroll to top