Tjejerna hade lekstuga mot Klagshamn

IFK Malmös tjejer hade rena lekstugan när man fullständigt förnedrade IFK Klagshamn med 14-1. Ordföranden i IFK Malmös damsektion skriver följande:

"Ja då har det varit målkalas igen!!!! Tjejerna mötte Klagshamn borta och vann med 14-1!!!!På en stormig och blåsig plan blev det målkalas i första halvlek med hela 6-0. Andra halvlek i medvind blev det visserligen bara spel på ett håll och resultatet blev då åtta mål…Dessutom blev det fyra straffar! Klagshamn hann inte med våra spelare och fick då ta till andra tag, vissa tog i lite väl mycket…och vi hade dessutom ett par chanser till som vi borde satt dit. Det låter kanske lite kaxigt men så var det ! Och fyra straffar i en match tillhör ju inte till vanligheterna, kan det betyda att våra spelare är svårstoppade när dom är målsugna…???"

IFK Klagshamn – IFK Malmö 1-14 (0-6)
Målskyttar: Linda Persson 7 (1 str), Vera Andersson 2 (1 str), Susanne Carlsson 2, Inger Larsson, Jenny Malmström, Sofia Jönsson 1 (str)

IFK MALMÖ

Sofia Svensson

Madelene Ahlgren
Veronica Andersson
Karin Caesar
Susanne Carlsson
Marie Järlesäter
Sofia Jönsson
Inger Larsson
Pia Lindström
Jenny Malmström
Linda Nilsson
Linda Persson
Camilla Berqvist