IFK Malmö Fotboll
  • Aktuellt
  • Klubben
    • Om IFK Malmö
    • Bli medlem
    • Gula godbitar
  • Herrar
    • A-lag
      • Truppen
      • Matcher
      • Resultat och tabell
      • Spelarstatistik division 3 Södra Götaland
      • Lagstatistik division 3 Södra Götaland
      • Avstängda division 3 Södra Götaland
      • Övergångar
    • U19
      • Information
  • Ungdom
    • Spela i IFK Malmö
    • Ungdomspolicy
    • Ungdomsportal
  • Gå på match
  • Kalendarium
  • Marknad
  • Historia
    • IFK Malmös bildande
    • Fotbollens historia
    • År för år
    • Profiler
    • Ordföranden
  • Kontakta oss
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Sök
  • Menu Menu
Arkiv - Fotboll - Senior

Träningskollen lördag

Ifkmalmo.com presenterar stolt träningskollen. Möjligheten för alla läsare att hemifrån följa vad som händer på träningarna. Ambitionen är att rapportera från de flesta passen.

Träning: Fotboll

Tid och plats: 10:00-11:45 på Malmö Stadion plan 4 (konstgräs).

Vädret: 3° C och solsken.

Skador/sjukdomar: Anders Jemail tränade fortsatt på egen hand på grund av sin lårskada. Marcus Nilsson hade ont i halsen och avstod lördagens pass.

Anders Grimberg, tränare: Vi gjorde så här att vi hade ett tufft träningspass med tanke på att matchen mot AB Köpenhamn är först på tisdag. På måndag tar vi därmed det lite lugnare och kör endast en timme.

Tycker att vi hann med ganska mycket idag. Deval Eminovski inledde med en passnings-uppvärmning som tog ungefär tjugo minuter. Sedan hade vi spänst, "snabba fötter" och smidighetsträning i en kvart.

Ett spelmoment, där vi tränade vissa förutsättningar i spelet stod därefter på tur. När det hade gått 25 minuter gick vi över till smålagsspel. Vi delade upp spelarna i fyra lag om fyra i varje och körde enminutsmatcher i en halvtimme.

Avslutningsvis blev det lite konditionsträning och efter det var spelarna lite tunga till mans. Men vi är inne i en tung period och det är glädjande att de känner sig som de gör. Det är ett kvitto på att vi ligger rätt i träningen.

Nästa vecka kommer vi att övergå till att börja jobba lite mer med tempo. Nu har vi jobbat med låg intensitet ända sedan i januari. Det är dags att börja speeda upp det lite grann. Vi tar dessutom bort fyspasset om tisdagarna och lägger en extra fotbollsträning där.

28 februari 2004/av IFK Malmö Fotboll
Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on Pinterest
  • Share on LinkedIn
  • Share on Tumblr
  • Share on Vk
  • Share on Reddit
  • Share by Mail
https://www.ifkmalmo.se/wp-content/uploads/2019/04/ifk-malmo-logo-ny.png 0 0 IFK Malmö Fotboll https://www.ifkmalmo.se/wp-content/uploads/2019/04/ifk-malmo-logo-ny.png IFK Malmö Fotboll2004-02-28 00:00:002004-02-28 00:00:00Träningskollen lördag
  • IFK Malmö rasade samman – risk för bottenstrid18 juni 2026 - 23:13
  • Startelvan mot FBK Balkan18 juni 2026 - 18:00
  • Nytt anfallsvapen till ”di gule” – Elmaz hoppas på debut direkt18 juni 2026 - 14:19
  • Inför IFK Malmö – FBK Balkan17 juni 2026 - 21:46
  • IFK Malmös dolda nyförvärv: ”Ser stora framsteg”17 juni 2026 - 21:02

IFK Malmö Fotboll

Heleneholms IP
Ystadvägen 23 B
214 45 Malmö
E-post: info@ifkmalmo.se

 

  • Press
  • Nyheter
  • Kontakta oss

Information

Officiell webbplats för IFK Malmö Fotboll

© IFK Malmö Fotboll 1999-2026
Ansvarig utgivare: Edwin Condrup

Produktion och underhåll: Webbyrå Malmö - Mañana Web AB
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram
  • Link to X
  • Link to Rss this site
  • Link to Youtube
Link to: Storstryk, men fall framåt för J-laget Link to: Storstryk, men fall framåt för J-laget Storstryk, men fall framåt för J-lagetLink to: Straffar fällde P90/P91 Link to: Straffar fällde P90/P91 Straffar fällde P90/P91
Scroll to top Scroll to top Scroll to top