Snackisar: Skövde AIK – IFK Malmö

Efter bortamatchen mot Skövde AIK så snappade ifkmalmo.com upp en del citat som helt enkelt inte fick "plats" i matchreferatet. Det var synd tyckte vi och bjuder därför på några samlade "snackisar".

– Vi hade ett resonemang om det som hände. Och hade jag uppfattat situationen som ni så är det klart att det både skulle ha varit straff och utvisning.

Huvuddomaren Magnus Ahlsén förklarar för den gula tränarduon Jimmi Olsson/Jonas Danielsson varför det inte blev någon straff till IFK Malmö då Jörgen Svensson fick ett slag av Skövdemålvakten Daniel Jönsson.

– Det såg ut som om spelarna hade pjäxor på sig idag. Vi tog lång tid på oss när det gällde det mesta.

Tränaren Jimmi Olsson om IFK-spelarnas dåliga rörlighet på planen.

– Svårt att vara glad över det egna spelet när vi ändå förlorar.

Målvakten Magnus Ringdahl var matchens bäste IFK:are, men till vilken nytta?

– Jag var skymd så jag hade ingen chans på det första målet. Det andra hade jag kanske kunnat gå upp och plockat ner, men jag var säker på att Niklas Hansson skulle sopa bort det inlägget i god tid.

Magnus Ringdahl igen om de insläppta målen.

– En gång under ungdomsåren gjorde jag mål från halva plan i Åshöjden Cup. Och tro absolut inte att det var sjumanna, utan det var faktiskt på en fullstor plan.

Blerim Mullici har gjort snyggare mål än halvbicykletan som gav 1-0 mot Skövde.