Svenska Fotbollsproffs – från Nordahl till Zlatan

Vill du ha hjälp att minnas de svenska fotbollsspelarna, både stjärnor och grovarbetare, som någon gång har gjort avtryck utanför landet? Då är Svenska Fotbollsproffs – från Nordahl till Zlatan – definitivt något för dig. Köp boken genom "di gules" försorg och se till att klubben blir särskilt profilerad. 

63 år har gått sedan Gunnar Nordahl lämnade IFK Norrköping för att bli center och matchvinnare i Milan. 63 år är en lång tid, både inom fotbollen och inom samhället i stort. Sverige har förändrats, men svenska fotbollsspelare tar fortfarande chansen att sticka utomlands. I dag är Milans center fortfarande svensk, men hans namn är Zlatan Ibrahimovic.

Under 63 år har svenska fotbollsspelare gjort avtryck över hela Europa, men också i andra världsdelar. Hundratals svenskar har tagit chansen. Hundratals fotbollsspelare har blivit till hundratals levnadsöden. Hundratals historier som pendlar mellan fantastiska framgångar och djupa tragedier. Några spelare fick uppleva både framgångens sötma och dess förbannelse.

Historien om svenska fotbollsproffs, som ges ut av Idrottsförlaget, handlar både om stjärnorna – från Gunnar Nordahl till Zlatan Ibrahimovic – och om de trägna fotbollsarbetarna. Allihopa har samlats i ett faktaspäckat register som sträcker sig från A (Peter Abelsson) till Ö (Alexander Östlund).

IFK Malmö Fotbollklubb vill medverka vid lanseringen av boken. Säljs minst fem böcker genom "di gules" försorg profileras klubben, och även övriga föreningar som är med, genom en speciell tacksida med klubbens namn och emblem.

Du betalar endast 425 kronor, plus en administrationsavgift om 30 kronor, per bok vid uthämtande av boken på klubbens kansli. Vill du få den hemskickad per post tar vi även ut en fraktavgift enligt Postens gällande prislista.

Beställer gör du genom att senast den 3 maj skicka ett mejl till forsaljning@ifkmalmo.com. Glöm inte att uppge ditt namn, fullständig adress, telefonnummer och personnummer. Din beställning är bindande och boken finns för uthämtning när boken släpps under tidig sommar.

Eventuellt överskott på sålda exemplar tillfaller IFK Malmö Fotbollklubb.

Fakta/Svenska Fotbollsproffs – från Nordahl till Zlatan

Författare: Gunnar Persson.
Utseende: Inbunden.
Format: A4.
Tryck: Fyrfärg.
Sidantal: Cirka 350.