0-13 för F99
Endast åtta spelare och ingen målvakt. IFK Malmös F99 hade det tufft på många sätt och blev totalt utspelat av Eskilsminne IF 2 som vann torsdagens match i F13 Sydvästra grupp A med hela 13-0 (6-0).
Stig Bergström, tränare för IFK Malmös F99:
Jag har skrivit referat i mer än fem år och det här referatet är det absolut svåraste någonsin. Det är många känslor och tankar som far igenom ens huvud. Vi har de absolut bästa träningsmöjligheterna och en klubb som är villig att satsa på oss. Detta är svaret som vi ger tillbaka.
Samtliga åtta spelare ska ha en loge för sin kämpainsats. De stred otroligt, men att spela med åtta spelare, och ha många erfarna borta, i en A-serie är självklart dömt att misslyckas. Jag hoppas att ingen av de som ställde upp så vi kunde genomföra matchen känner sig nedslagna. Tvärtom är det de verkliga hjältarna.
Matchen spelades 2×30 minuter.
Startnian (3-3-1): My Nilsson (lk) – Henrika Nyman, Lisa Andersson, Wiktoria Motyka – Lava Ali Abdulkarem, Siri Bergström, Lewa Ali Abdulkarem – Elvira Persson. Avbytare: –
Matchens lirare: –
Matchdräkt: Gula tröjor/gula byxor/gula strumpor.
Målvaktens dräkt: Röd tröja/svarta byxor/röda strumpor.
IFK Malmö gjorde avspark: Nej.