IFK Malmö Fotboll
  • Aktuellt
  • Klubben
    • Om IFK Malmö
    • Bli medlem
    • Gula godbitar
  • Herrar
    • A-lag
      • Truppen
      • Matcher
      • Resultat och tabell
      • Spelarstatistik division 3 Södra Götaland
      • Lagstatistik division 3 Södra Götaland
      • Avstängda division 3 Södra Götaland
      • Övergångar
    • U19
      • Information
  • Ungdom
    • Spela i IFK Malmö
    • Ungdomspolicy
    • Ungdomsportal
  • Gå på match
  • Kalendarium
  • Marknad
  • Historia
    • IFK Malmös bildande
    • Fotbollens historia
    • År för år
    • Profiler
    • Ordföranden
  • Kontakta oss
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Sök
  • Menu Menu
Arkiv - Gamenews

Vinst i andra för "di gule"

IFK Malmö hade som väntat heller inget att hämta i poängväg i årets andra Malmöderby mot Bunkeflo IF. Men trots den tionde förlusten för säsongen – 1-3 – fanns det ändå en del positivt att plocka fram.

Framförallt lyckades "gulingarna" med konststycket att vinna andra halvlek mot serieledarna. Detta sedan inhopparen Blerim Mullici sprungit sig fri och hyfsat till siffrorna på två minuters stopptid.

– Det tjänar ingenting till att bara gnälla efter en förlust. Man måste också försöka hitta det som var bra. Och förutom vårt mål gjorde vi en riktigt bra första kvart och stod upp i 90 minuter, summerade Anders Grimberg, tränare i IFK Malmö, till ifkmalmo.com.

Denna först kvart gick nämligen klart på poäng till hemmalaget. Medan Joakim Moberg i IFK-målet hade det förhållandevis lugnt, osade det till några gånger nere hos Patrik Eklund i Bunkeflo-målet.

De där riktigt farliga chanserna kom man dock inte fram till att skapa. Därför var det egentligen först efter Jens Nordströms kanon, han sköt i steget från 15 meter, fram till 1-0 för Bunkeflo, som matchen vaknade på allvar.

– Jag måste säga att det var ett riktigt klassmål. Sådan flax han fick på det skottet. Men han sätter säkert bara en av tio. Typiskt att han skulle få till det när matchen stod och vägde, menade Anders Grimberg.

Nu dröjde det dock inte mer än tre minuter innan den stora chansen till kvittering uppenbarade sig för IFK Malmö. Men en helt fri Zoran Jovanovic gjorde det onödigt svårt för sig och drog till med en lobb, som gick strax över ribban.

Så istället för lika kunde Bunkeflo IF utöka ledningen tämligen omgående. Först snubblade André Cedermarker in 2-0 i duell med Ali Jasim och två minuter före pausvilan kom 3-0 genom Jens Nordström.

– Mycket i fotboll handlar om att få första målet. Så är det bara. Hade vi gjort 1-0 kanske det hade blivit en helt annan match. Nu gjorde de 1-0, 2-0 och 3-0 ganska snabbt, sade IFK-tränaren Anders Grimberg.

Sina flesta chanser kom IFK Malmö att skapa först efter halvtidsvilan. Men trots ett antal fina möjligheter till nätkänning, så fick "di gule" nöja sig med reduceringsmålet av Blerim Mullici, två minuter in på stopptid.

– Man skulle fått en poäng för att ha vunnit andra halvlek. Det skulle ha betytt oavgjort, skämtade Anders Grimberg. Men om deras seger finns det inte något att säga, vi var helt enkelt för små.

– De har klasspelarna och är så pass stabila att de inte behöver gå för fullt. Och skulle det bli oroligt så kan de alltid lägga in en högre växel. De är i varje fall så det känns, fortsatte IFK Malmö-tränaren.

Ta bara en sådan spelare som Jens Nordström. Vilket rörelsemönster han har för att spela i division 2. Men så fick han också tidigare i somras ett erbjudande från Åtvidabergs FF i Superettan, som han dock fick tacka nej till, då klubbarna inte kunde komma överens.

Hometeam: IFK MALMÖ
Hometeam form: 4-4-2
Awayteam: BUNKEFLO IF
Awayteam form: 4-4-2
Scorehalf: 0-3
Scorefull: 1-3
Arena: Malmö IP
Crowd: 836
Referee: Conny Jacobsson, Ljungbyholm, André Ovenberger, Södra Sandby, Jonas Ljungberg, Landskrona
Goal: 0-1 (16) Jens Nordström, 0-2 (38) André Cedermarker, 0-3 (43) Jens Nordström, 1-3 (90+2) Blerim Mullici
Homewarning: Martin Abrahamsson
Home sent of: –
Homempv: Martin Abrahamsson
Awaympv: Jens Nordström
Hometeam Squad: Joakim Moberg

Ali Jasim
Michal Aksamit
Jörgen Svensson
Gamal Bin Saaid

Haris Xhemajli
Robert Kjellin
Martin Abrahamsson
Karim El hage

Daniel Jovanovic
Zoran Jovanovic
Hometeam Sub: Blerim Mullici (Karim El hage 63)
Migjen Shaqiri (Haris Xhemajli 63)
Fisnik Alaj (Zoran Jovanovic 75)
Mahmod Khattab
Adnan Zukancic (målvakt)
Awayteam Squad: Patrik Eklund

Morgan Zeba
Mike Owusu
Darko Marasovic
Dejan Lukanic

Martin Larsson
Marcus Nilsson
Ylli Shabani
Erol Bekir

André Cedermarker
Jens Nordström
Awayteam Sub: Tony Flygare (Erol Bekir 72)
Magnus Carlsson (Ylli Shabani 79)
André Birgersson (Martin Larsson 88)
Patrik Åkesson
Nicklas Hammer (målvakt)

21 augusti 2005/av IFK Malmö Fotboll
Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on Pinterest
  • Share on LinkedIn
  • Share on Tumblr
  • Share on Vk
  • Share on Reddit
  • Share by Mail
https://www.ifkmalmo.se/wp-content/uploads/2019/04/ifk-malmo-logo-ny.png 0 0 IFK Malmö Fotboll https://www.ifkmalmo.se/wp-content/uploads/2019/04/ifk-malmo-logo-ny.png IFK Malmö Fotboll2005-08-21 00:00:002005-08-21 00:00:00Vinst i andra för "di gule"
  • IFK Malmö vände och vann30 maj 2026 - 21:17
  • Startelvan mot IFK Hässleholm30 maj 2026 - 13:00
  • Inför IFK Malmö – IFK Hässleholm29 maj 2026 - 16:50
  • Bylund visade vägen i gul derbykross: ”Skönt att få utdelning”23 maj 2026 - 21:50
  • Startelvan mot IF Limhamn Bunkeflo23 maj 2026 - 13:00

IFK Malmö Fotboll

Heleneholms IP
Ystadvägen 23 B
214 45 Malmö
E-post: info@ifkmalmo.se

 

  • Press
  • Nyheter
  • Kontakta oss

Information

Officiell webbplats för IFK Malmö Fotboll

© IFK Malmö Fotboll 1999-2026
Ansvarig utgivare: Edwin Condrup

Produktion och underhåll: Webbyrå Malmö - Mañana Web AB
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram
  • Link to X
  • Link to Rss this site
  • Link to Youtube
Link to: Han vill göra om det – men i en annan klubb Link to: Han vill göra om det – men i en annan klubb Han vill göra om det – men i en annan klubbLink to: U-laget upp i serieledning Link to: U-laget upp i serieledning U-laget upp i serieledning
Scroll to top Scroll to top Scroll to top