IFK Malmö Fotboll
  • Aktuellt
  • Klubben
    • Om IFK Malmö
    • Bli medlem
    • Gula godbitar
  • Herrar
    • A-lag
      • Truppen
      • Matcher
      • Resultat och tabell
      • Spelarstatistik division 3 Södra Götaland
      • Lagstatistik division 3 Södra Götaland
      • Avstängda division 3 Södra Götaland
      • Övergångar
    • U19
      • Information
  • Ungdom
    • Spela i IFK Malmö
    • Ungdomspolicy
    • Ungdomsportal
  • Gå på match
  • Kalendarium
  • Marknad
  • Historia
    • IFK Malmös bildande
    • Fotbollens historia
    • År för år
    • Profiler
    • Ordföranden
  • Kontakta oss
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Sök
  • Menu Menu
Arkiv - Fotboll - Ungdom

Havn: "Två kyliga straffar var det"

De är få förunnat att avgöra en match mot Malmö FF. För de flesta stannar det bara vid en dröm. Det var kanske därför inte så konstigt att IFK Malmös Paul Havn bjöd på sitt bästa leende, sedan han blivit matchhjälte i onsdagens DM-åttondelsfinal för juniorer.

– Ja, det är inte varje dag man gör segermålet mot MFF. Men den här matchen ville vi verkligen vinna. Det är alltid så mycket känslor inblandade när vi möts, sade Paul Havn, 17, till ifkmalmo.com.

Han som gjort så många viktiga och avgörande mål tidigare tvekade aldrig när domaren Ola Möller slutligen pekade på straffpunkten i den 79:e minuten. Fram stegade Havn, lade bollen varsamt på plats och satte den säkert till vänster i målet.

– Det enda felet var att målet inte blev godkänt. Gissa om man tyckte det var retfullt till en början. Någon hade tydligen gått för tidigt. De litade tydligen inte hundra på mig, skojade Paul Havn.

Den som haft för bråttom var mittfältaren, Ahmed Tamim, som ville vara säker på att hinna fram på en eventuell retur. Han tjuvade likt Jari Litmanen (läs MFF:s senaste match mot Assyriska), men den här gången var domaren med på noterna.

Man ska komma ihåg att sätta en straff i mål efter att den första blivit avblåst inte är det lättaste. För Paul Havn var det bara att upprepa samma procedur. Och om den första straffen var kylig så vad var då inte den andra – mitt i målet – odiskutabelt.

– Två kyliga straffar var det. Visst är det speciellt när en straff får gå om, men jag har varit med om pressade ögonblick tidigare. Nu ser vi fram emot kvartsfinalen mot MABI, konstaterade Paul Havn, på sitt vanliga, lite småkaxiga sätt.

Paul Havn i aktion i fjolårets Gothia Cup-final mot tyska TSV Buchholz.

17 augusti 2005/av IFK Malmö Fotboll
Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on Pinterest
  • Share on LinkedIn
  • Share on Tumblr
  • Share on Vk
  • Share on Reddit
  • Share by Mail
https://www.ifkmalmo.se/wp-content/uploads/2019/04/ifk-malmo-logo-ny.png 0 0 IFK Malmö Fotboll https://www.ifkmalmo.se/wp-content/uploads/2019/04/ifk-malmo-logo-ny.png IFK Malmö Fotboll2005-08-17 00:00:002005-08-17 00:00:00Havn: "Två kyliga straffar var det"
  • Sen kvittering räddade oavgjort i genrepet27 juli 2026 - 23:49
  • Startelvan mot Uppåkra IF27 juli 2026 - 18:00
  • Inför IFK Malmö – Uppåkra IF27 juli 2026 - 02:47
  • Drömcomeback av IFK-ikonen – tvåmålsskytt efter ett års frånvaro25 juli 2026 - 20:55
  • Startelvan mot Österlen FF25 juli 2026 - 13:00

IFK Malmö Fotboll

Heleneholms IP
Ystadvägen 23 B
214 45 Malmö
E-post: info@ifkmalmo.se

 

  • Press
  • Nyheter
  • Kontakta oss

Information

Officiell webbplats för IFK Malmö Fotboll

© IFK Malmö Fotboll 1999-2026
Ansvarig utgivare: Jim Nilsson Povoa

Produktion och underhåll: Webbyrå Malmö - Mañana Web AB
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram
  • Link to X
  • Link to Rss this site
  • Link to Youtube
Link to: "Di gule" slog "di blåe" i junior-DM Link to: "Di gule" slog "di blåe" i junior-DM "Di gule" slog "di blåe" i junior-DMLink to: Vittsjö-spelare till IFK Malmö Link to: Vittsjö-spelare till IFK Malmö Vittsjö-spelare till IFK Malmö
Scroll to top Scroll to top Scroll to top