IFK Malmö Fotboll
  • Aktuellt
  • Klubben
    • Om IFK Malmö
    • Bli medlem
    • Gula godbitar
  • Herrar
    • A-lag
      • Truppen
      • Matcher
      • Resultat och tabell
      • Spelarstatistik division 3 Södra Götaland
      • Lagstatistik division 3 Södra Götaland
      • Avstängda division 3 Södra Götaland
      • Övergångar
    • U19
      • Information
  • Ungdom
    • Spela i IFK Malmö
    • Ungdomspolicy
    • Ungdomsportal
  • Gå på match
  • Kalendarium
  • Marknad
  • Historia
    • IFK Malmös bildande
    • Fotbollens historia
    • År för år
    • Profiler
    • Ordföranden
  • Kontakta oss
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Sök
  • Menu Menu
Arkiv - Fotboll - Senior

Hoppfullt för skadade IFK-spelare

Jonas Danielsson bars ut på bår och Martin Alms ljumskar var så överansträngda att han tvingades uppsöka sjukhus efter matchen. Två skador som i värsta fall kan innebära tunga bakslag för IFK Malmö i den definitiva ödesmatchen nästa lördag mot Gefle IF.

– Men det tror jag inte. Som om jag ska hoppa på ett ben ska jag spela. Det är 90 minuter som återstår av säsongen och på de ska jag se till att vi är kvar 2004, kommenterar lagkaptenen Jonas Danielsson till ifkmalmo.com.

72 minuter hade gått av matchen när Jonas Danielsson skulle slå en passning. Men av någon anledning knöt det till sig i ljumsken och lagkapten fick bäras av planen med svåra smärtor.

– Det känns ganska bra nu, tycker jag. Får nog stå över någon träning, men jag ska ge manken till så att jag kan spela på lördag. Något annat existerar inte i mina tankar.

Martin Alm gav allt mot Forward. Han förlorade sällan någon närkamp och fick också välförtjänt priset som matchens lirare i hemmalaget. Baksidan av det hela – överansträngning av ljumskarna.

– Var på akuten, fick tabletter och kontrollerade. Det var nog ingen bristning i alla fall och krampen har släppt nu. Är ganska så hoppfull om spel, men får nog vila några dagar, säger Martin Alm.

– Det är min gamla vanliga skada. Blir alltid så när jag anstränger mig till det yttersta. Har ständig inflammation från ljumskarna och upp i magen.

18 oktober 2003/av IFK Malmö Fotboll
Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on Pinterest
  • Share on LinkedIn
  • Share on Tumblr
  • Share on Vk
  • Share on Reddit
  • Share by Mail
https://www.ifkmalmo.se/wp-content/uploads/2019/04/ifk-malmo-logo-ny.png 0 0 IFK Malmö Fotboll https://www.ifkmalmo.se/wp-content/uploads/2019/04/ifk-malmo-logo-ny.png IFK Malmö Fotboll2003-10-18 00:00:002003-10-18 00:00:00Hoppfullt för skadade IFK-spelare
  • IFK-ikonen räddade poäng på stopptid7 augusti 2026 - 22:32
  • Startelvan mot Malmö IK7 augusti 2026 - 18:00
  • Inför Malmö IK – IFK Malmö7 augusti 2026 - 01:53
  • Mardrömsminuter sänkte IFK: ”Alltid sista tio”1 augusti 2026 - 22:08
  • Startelvan mot IFK Simrishamn1 augusti 2026 - 13:00

IFK Malmö Fotboll

Heleneholms IP
Ystadvägen 23 B
214 45 Malmö
E-post: info@ifkmalmo.se

 

  • Press
  • Nyheter
  • Kontakta oss

Information

Officiell webbplats för IFK Malmö Fotboll

© IFK Malmö Fotboll 1999-2026
Ansvarig utgivare: Jim Nilsson Povoa

Produktion och underhåll: Webbyrå Malmö - Mañana Web AB
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram
  • Link to X
  • Link to Rss this site
  • Link to Youtube
Link to: Gyllene läge för IFK Malmö Link to: Gyllene läge för IFK Malmö Gyllene läge för IFK MalmöLink to: Detaljerad statistik från matchen mot Forward Link to: Detaljerad statistik från matchen mot Forward Detaljerad statistik från matchen mot Forward
Scroll to top Scroll to top Scroll to top