IFK Malmö Fotboll
  • Aktuellt
  • Klubben
    • Om IFK Malmö
    • Bli medlem
    • Gula godbitar
  • Herrar
    • A-lag
      • Truppen
      • Matcher
      • Resultat och tabell
      • Spelarstatistik division 3 Södra Götaland
      • Lagstatistik division 3 Södra Götaland
      • Avstängda division 3 Södra Götaland
      • Övergångar
    • U19
      • Information
  • Ungdom
    • Spela i IFK Malmö
    • Ungdomspolicy
    • Ungdomsportal
  • Gå på match
  • Kalendarium
  • Marknad
  • Historia
    • IFK Malmös bildande
    • Fotbollens historia
    • År för år
    • Profiler
    • Ordföranden
  • Kontakta oss
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Sök
  • Menu Menu
Arkiv - Fotboll - Senior

Pauckstadt: "Okej så här långt"

Höllvikens GIF siktar på en topplacering i årets Södertvåa. Men hittills har det inte blivit mer än en seger och sex poäng totalt. Laget parkerar på en sjätte plats, med samma poäng, men med bättre målskillnad än söndagens motståndare, IFK Malmö.

Startelvan (4-4-2): Marcus Eskilsson – Niclas Lindgren, Thomas Magnusson, Meysam Javan, André Hansson – Michael Hansson, Alexander Nunez, Dan Mårtensson, Ola Brodén – Martin Nordbladh, Johan Isgren. Avbytare: John Bergqvist, Joshua Herold, Kaj Andersson, Otto Persson, Nicklas Uddenäs (målvakt).

Aktuellt: Höllvikens GIF hoppas mycket på anfallaren Niclas Öberg. Men hittills har det inte blivit så mycket spel för nyförvärvet från IFK Malmö, som besväras av en hälskada (trampdynan) sedan drygt två månader tillbaka.

Ett fotinlägg är på gång och då ska han snart kunna vara tillbaka i träning. Själv tror Niclas Öberg att han kan vara redo för spel inom 2-3-veckor, vilket i sådana fall skulle vara en ren bonus för Höllviken som inte räknar med honom förrän till hösten.

Caspar Pauckstadt, tränare i Höllvikens GIF: Det har gått okej så här långt. Tycker dock att vi skulle ha haft en betydligt större mängd poäng med oss från de oavgjorda matcherna. Tre borde ha varit sex och helst nio poäng.

Jag tror nog att vi kommer att ha mer boll än IFK Malmö. Om vi sedan kan utnyttja det vi vill på rätt sätt så har vi lite mer rutinerade spelare än "di gule" och ska kunna vinna. Men det blir tufft. IFK har många unga duktiga spelare och det är små marginaler.

21 maj 2005/av IFK Malmö Fotboll
Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on Pinterest
  • Share on LinkedIn
  • Share on Tumblr
  • Share on Vk
  • Share on Reddit
  • Share by Mail
https://www.ifkmalmo.se/wp-content/uploads/2019/04/ifk-malmo-logo-ny.png 0 0 IFK Malmö Fotboll https://www.ifkmalmo.se/wp-content/uploads/2019/04/ifk-malmo-logo-ny.png IFK Malmö Fotboll2005-05-21 00:00:002005-05-21 00:00:00Pauckstadt: "Okej så här långt"
  • IFK Malmö rasade samman – risk för bottenstrid18 juni 2026 - 23:13
  • Startelvan mot FBK Balkan18 juni 2026 - 18:00
  • Nytt anfallsvapen till ”di gule” – Elmaz hoppas på debut direkt18 juni 2026 - 14:19
  • Inför IFK Malmö – FBK Balkan17 juni 2026 - 21:46
  • IFK Malmös dolda nyförvärv: ”Ser stora framsteg”17 juni 2026 - 21:02

IFK Malmö Fotboll

Heleneholms IP
Ystadvägen 23 B
214 45 Malmö
E-post: info@ifkmalmo.se

 

  • Press
  • Nyheter
  • Kontakta oss

Information

Officiell webbplats för IFK Malmö Fotboll

© IFK Malmö Fotboll 1999-2026
Ansvarig utgivare: Edwin Condrup

Produktion och underhåll: Webbyrå Malmö - Mañana Web AB
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram
  • Link to X
  • Link to Rss this site
  • Link to Youtube
Link to: Zoran Jovanovic med i IFK Malmö Link to: Zoran Jovanovic med i IFK Malmö Zoran Jovanovic med i IFK MalmöLink to: P93-94 nära poäng Link to: P93-94 nära poäng P93-94 nära poäng
Scroll to top Scroll to top Scroll to top