Bara 0-0 i Danmark för uddlöst P90

IFK Malmös P90 skapade mycket men kunde inte få in bollen i den tredje matchen i Denmark Soccer Festival. Därmed blev det bara 0-0 mot IF Tunabro, vilket var en stor besvikelse enligt ledarna Josip Lukic och Lars Lundberg

Josip Lukic & Lars Lundberg, ledare för IFK Malmös P90:

Vi spelade bedrövligt. Att inte kunna göra bättre ifrån oss är riktigt dåligt. Med tanke på att vi hade 7-8 farliga chanser borde det i alla fall blivit några mål. Skärpan i avslutningarna var inte precis av den högre skolan.

Istället blev det bara 0-0 och Tunabro fick matchen dit de ville. De gick ut för att inte släppa in något och det var precis vad de lyckades med. Vi är mycket besvikna över den här insatsen framförallt anfallsmässigt.

Vår backlinje svarade dock som vanligt för en stabil insats. Kristoffer Bertolino var också matchens lirare för tredje matchen i rad. Ayoub Ahmad och Omar Aouida stod dessutom för starka inhopp.

Gruppspel

Grupp 4

IFK Malmö – IF Tunabro 0-0 (0-0)

Arena: Vejledalen, plan 11
Mål:
Varningar: Demokrat Maxhuni (IFK)

IFK MALMÖ (4-4-2)

Mohammed Khaled

Mirko Lukic
Mustafa Karim
Valon Makolli
Mohammed El Jaouni (dä)

Tobias Rosenlind
Amar Bacevac
Ahmed Nemer
Kristoffer Bertolino

Demokrat Maxhuni
Samir Piragic

Avbytare

Alden Smajlovic
Ayoub Ahmad
Mohammed El Jaouni (dy)
Omar Aouida
Chaib Yanar (målvakt)

FOTNOT. Matchen spelades 2 x 20 minuter.