IFK Malmö Fotboll
  • Aktuellt
  • Klubben
    • Om IFK Malmö
    • Bli medlem
    • Gula godbitar
  • Herrar
    • A-lag
      • Truppen
      • Matcher
      • Resultat och tabell
      • Spelarstatistik division 3 Södra Götaland
      • Lagstatistik division 3 Södra Götaland
      • Avstängda division 3 Södra Götaland
      • Övergångar
    • U19
      • Information
  • Ungdom
    • Spela i IFK Malmö
    • Ungdomspolicy
    • Ungdomsportal
  • Gå på match
  • Kalendarium
  • Marknad
  • Historia
    • IFK Malmös bildande
    • Fotbollens historia
    • År för år
    • Profiler
    • Ordföranden
  • Kontakta oss
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Sök
  • Menu Menu
Arkiv - Fotboll - Senior

IFK Malmö törstar efter seger

Senaste poängen och målen daterar sig till den 10 maj. Sedan dess har IFK Malmö åkt på fyra raka förluster i Södertvåan med totalt 0-6 i målskillnad. Det är därför något av en måstematch då "di gule" på söndagen möter nykomlingen Helsingborgs Södra BIS.

Truppen: Abdul Semwanga-Nyende, Joakim Moberg – Robert Kjellin, Mahmod Khattab, Kenneth Gustavsson, Jörgen Svensson, Valon Muslijaj, Haris Xhemajli, Blerim Mullici, Migjen Shaqiri, Martin Abrahamsson, Karim El hage, Fisnik Alaj, Daniel Jovanovic, Ali Jasim, Azeem Razwan, Nana Piesie.

Aktuellt: Det har varit snack om det ett bra tag nu. Men på söndag är det äntligen dags för högerbacken, Ali Jasim, att göra riktig comeback efter fotledsskadan, som han drabbades av i premiären mot Lunds BK.

Nana Piesie, var den förste IFK Malmö-spelaren i år, att bli avstängd för tre gula kort. Ett straff han avtjänade senast mot Bunkeflo. Mot Helsingborgs Södra är han tillbaka, medan Zoran Jovanovic sitter av sin sista match för den grova utvisningen mot Laholm.

Desto större frågetecken är det för Daniel "Bato" Jovanovic, som har ont i ryggen. Han var uppsatt i truppen även inför matchen mot Bunkeflo IF, men fick då lämna återbud. Kan han inte vara med, så ersätts han av Azeem Razwan.

Anders Grimberg, tränare i IFK Malmö: Så länge vi bara tar och skapar målchanser i våra matcher, så är jag inte det minsta orolig. Men det börjar verkligen bli dags för oss att ta en trepoängare.

Matchen mot Bunkeflo IF senast, var den första, där vi inte alls har haft något med segern att göra. För första gången var jag inte besviken för mer än själva förlusten. Vi slarvade inte precis bort någon segerchans.

11 juni 2005/av IFK Malmö Fotboll
Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on Pinterest
  • Share on LinkedIn
  • Share on Tumblr
  • Share on Vk
  • Share on Reddit
  • Share by Mail
https://www.ifkmalmo.se/wp-content/uploads/2019/04/ifk-malmo-logo-ny.png 0 0 IFK Malmö Fotboll https://www.ifkmalmo.se/wp-content/uploads/2019/04/ifk-malmo-logo-ny.png IFK Malmö Fotboll2005-06-11 00:00:002005-06-11 00:00:00IFK Malmö törstar efter seger
  • IFK Malmö rasade samman – risk för bottenstrid18 juni 2026 - 23:13
  • Startelvan mot FBK Balkan18 juni 2026 - 18:00
  • Nytt anfallsvapen till ”di gule” – Elmaz hoppas på debut direkt18 juni 2026 - 14:19
  • Inför IFK Malmö – FBK Balkan17 juni 2026 - 21:46
  • IFK Malmös dolda nyförvärv: ”Ser stora framsteg”17 juni 2026 - 21:02

IFK Malmö Fotboll

Heleneholms IP
Ystadvägen 23 B
214 45 Malmö
E-post: info@ifkmalmo.se

 

  • Press
  • Nyheter
  • Kontakta oss

Information

Officiell webbplats för IFK Malmö Fotboll

© IFK Malmö Fotboll 1999-2026
Ansvarig utgivare: Edwin Condrup

Produktion och underhåll: Webbyrå Malmö - Mañana Web AB
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram
  • Link to X
  • Link to Rss this site
  • Link to Youtube
Link to: Stabil seger med knapp marginal Link to: Stabil seger med knapp marginal Stabil seger med knapp marginalLink to: Södras taktik klar mot IFK Malmö Link to: Södras taktik klar mot IFK Malmö Södras taktik klar mot IFK Malmö
Scroll to top Scroll to top Scroll to top