IFK Malmö tappade igen: ”Stor rotation”

Dion Zymeri gav ett piggt intryck. Foto: Ibrahim Miftar
Historien upprepade sig för IFK Malmö som tappade en 1–0-ledning på nytt och föll med 1–2 för andra drabbningen i rad. Den här gången var det division 2-degraderade Torns IF som drog det längsta strået.
– 60 bra minuter igen, summerade assisterande tränaren Festim Bytyqi till ifkmalmo.se.
”Di gule” får fortsätta att vänta på årets första seger trots att man långa stunder var det bästa laget på Tornvallen och kanske borde ha avgjort redan före pausvilan.
Men sista halvtimmen gav en något bitter eftersmak.
– Stundtals spelade vi en väldigt fin fotboll, precis som vi har tränat, och i 60 minuter tycker jag att vi var ett mycket bättre lag än vad Torn var, resonerade Bytyqi.
– Därefter gjorde vi en del byten samtidigt som Torn höjde sig och hittade mer in i mitten än i första halvlek.
IFK Malmö skapade gott om heta målchanser och i minut 40 kunde nye vänsterbacken Felix Mazzola trycka in 1–0 efter en målvaktsretur på Jonathan Ekendahls hörna.
Ett 2–0-mål hängde också i luften vid flera tillfällen, men i stället kunde Torn vända och vinna. Adrian Kozic Löfqvist kvitterade i samband med en hörna i 57:e minuten och dryga kvarten senare var det Alvin Holmgrens tur att hitta rätt bakom Ali Alhassan i IFK-målet. Båda målen gjordes av inhoppare.
Erik Pärsson hade därefter ett ypperligt läge att utjämna när han träffade ribban drygt tio minuter före ordinarie tids utgång fast närmare kom inte gästerna.
– Vi gjorde en stor rotation på spelare och den här gången föll det inte väl ut. Det märktes att tempot var uppe, det var väldigt aggressivt och de nya spelarna kom inte in i matchen på samma sätt, sade Festim Bytyqi och fortsatte sin analys.
– Torn höjde sig de sista 30 minuterna och vi var kanske inte heller där fysiskt. Vi behöver träna lite hårdare.
Och totalt sett?
– Överlag spelade vi en jättefin fotboll. Vi ägde väldigt mycket boll och vann boll högt upp precis som vi vill göra. Skillnaden var att Torn inte gjorde lika många byten om jag uppfattat saken rätt. Vi bytte i alla lagdelar och att komma in i en match efter 60 minuter med så många nya spelare är inte lätt. Det tar tid att spela ihop sig.
– Individuellt sett var presspelet riktigt bra i första halvlek. Dion [Zymeri] hade inte startat någon tidigare match i IFK Malmö, men efter en stund började han komma in i det, vinna dueller och imponerade på mig.
– Sedan vi vill givetvis alltid vinna även om det är en träningsmatch. Det är dit vi måste komma och vi har ett antal veckor på oss innan vi behöver ha en produkt som levererar resultat. Därefter kan vi inte skylla på sådana här saker längre, då gäller det att vi är med fullt ut i matcherna.
Nästa lördag avslutar IFK Malmö gruppspelet i Malmömästerskapet med hemmadrabbning mot seriekonkurrenten Malmö IK. En match som ”di gule” måste vinna för att ta andraplatsen i gruppen och avancera till kvartsfinal.
MATCHFAKTA
2025-02-08 14.00
Träningsmatch
Matchnummer: 138103032.
Torns IF – IFK Malmö 2–1 (0–1)
Arena: Tornvallen, konstgräs
Publik: 40.
Domare: Mishko Kralev, Malmö, Tarik Dizdar, Arlöv, Enes Mujadzic, Malmö.
Mål: 0–1 (40) Felix Mazzola, 1–1 (57) Adrian Kozic Löfqvist, 2–1 (73) Alvin Holmgren.
Assist: –
Varningar, Torns IF: Magnus Parente (77), Marko Gavran (81).
Varningar, IFK Malmö: Dino Mesic (83).
Utvisningar, Torns IF: –
Utvisningar, IFK Malmö: –
Startelvan (4-3-3): 33. Ali Alhassan – 6. Hadi Haj-Kassem, 4. Stefan Walid Karim, 25. Martin Svensson, 2. Felix Mazzola – 14. Jonathan Ekendahl (lk), 18. Ahmed Ismail Abdi, 21. Edijon Maliqi – 24. Mahdi Noori, 12. Markus Jönsson, 23. Dion Zymeri. Avbytare: 3. Haroon Shavez Malik (Edijon Maliqi 27), 10. Erik Pärsson (Markus Jönsson 59´1), 8. Dino Mesic (Haroon Shavez Malik 59´2), 9. Bebe Bebe (Dion Zymeri 74´1), 19. Emir Osmanovski (Felix Mazzola 74´2), 5. Timothy Bylund, 17. Dion Avdyli, 35. Noah Birgersson (målvakt).
Byten
(27) Haroon Shavez Malik in, Edijon Maliqi ut
(59) Erik Pärsson in, Markus Jönsson ut
(59) Dino Mesic in, Haroon Shavez Malik ut
(74) Bebe Bebe in, Dion Zymeri ut
(74) Emir Osmanovski in, Felix Mazzola ut
Ledare: Tommy Ringblom (tränare), Claes Davidsson (assisterande tränare), Festim Bytyqi (assisterande tränare/målvaktstränare), Mirlind Mejzinolli (assisterande tränare/analytiker), Roland Johansson (materialförvaltare).
Matchdräkt: Vita tröjor/vita byxor/vita strumpor.
Målvaktens dräkt: Turkos tröja/turkosa byxor/turkosa strumpor (Ali Alhassan & Noah Birgersson).
Torns IF
Ledare: Daniel Lindgren (tränare), Björn Lindstrand (assisterande tränare), Mats Ola Nilsson (lagledare), Zoltan Karoly Gremsperger (fystränare), Daniel Hemzelius Jensen (laganknuten), Rasmus Ekström (laganknuten).
Matchdräkt: Orangea tröjor/svarta byxor/orangea strumpor.
Målvaktens dräkt: Blå tröja/blåa byxor/blåa strumpor (Jakob Eggert).
IFK Malmö började med boll: Nej.
Speltid, första halvlek: 46.04.
Speltid, andra halvlek: 48.38.
SÄRSKILD NOTERING
* Matchen inleddes med en tyst minut för att hedra offren vid skolskjutningen i Örebro.
Sammanställt av: Michael Lindholm.