Ärematch till Sten Thynells minne

IFK Malmö

Till hemmamatchen på Malmö Stadion lördagen den 10 maj klockan 15.00 välkomnas gästande IF Lödde. Alltjämt omskakade av sin populäre ordförandes hastiga bortgång, vill spelarna och ledare här vända tragedin till att stärka och sammansvetsa kring allt Sten Thynell byggde under sina ordförandeår.

Därför proklameras med stolthet och sorgband dagens ”Ärematch Till Sten Thynells Minne”. Han var nämligen i högsta grad en spelarnas man och kompis. Täta kontakter och ständig närvaro skapade en unik samhörighet dem emellan, vilket ingen medarbetare kunde undgå att förnimma. Stens grabbar kommer därför som ett inslag vid matchdefileringen att manifestera sina starka sympatier för ”chefen”…

Webbredaktionen vädjar nu till varenda medlem och sympatisör att möta upp till denna mycket värdeladdade match i hemmaborgen. Visa samma känslor och samhörighet som våra spelare – kom mangrant till Malmö Stadion på lördag och avnjut gult fyramålsgenomsnitt(?) och två offensiva lag!

Ingen kan förneka att vårt uppåtgående IFK Malmö Fotboll darrade när chockbudet slog ner som en bomb, men redan på tredje dagen efter omfattande sympativågor och varma sorgeyttringar ändrade reaktionen skepnad.

Rådvillhet och oro sjönk undan, alltfler gula nyckelpersoner knöt styrkeband istället för olycksbrödraskap och föreningens resurspersoner inledde strategiska framtidsresonemang. Sten Thynell ersätts icke i första taget, och en rekrytering till nya ledarroller pågår, dit varje kraft inbjuds och behövs för att fylla tomrummet.

Seriesegerkollegan IF Lödde från förra årets division 4, har inlett säsongen bra med sju poäng på fyra matcher. Men ”di gule” har revansch att fordra för fjolårets bortaförlust i DM, 0-2, där dock flera tunga namn saknades.

Och tändmedlen flödar för IFK Malmö i detta möte, så en varning för övertändning känns starkt motiverad. Fanns  det något Sten Thynell tog grabbarna hårt i örat för, var det just förekomsten av onödiga gula kort för protester och övertända humör från hans kära lirare.

Så väl mötta tillbaka på Malmö Stadion, alla IFK:are och nyfikna!

För Sten Thynell – som från sin solgula himmel vill se en fortsatt framgångsrik resa för hans nogsamt handplockade ögonstenar hemma på naturgräset.

Text: Rolf Liljeblad